OSMANİYE DEVLET HASTANESİ
Osmaniye İl Sağlık Müdürlüğü
Osmaniye Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Cerrahi Yoğun Bakım

Güncelleme Tarihi: 09/05/2018

Bir ya da birden fazla organın geçici olarak yetersizliği nedeni ile vücudun aksamış olan fonksiyonlarının esas neden ortadan kalkıncaya kadar desteklenmesi ve bu süreç içerisinde hastanın hayatta kalmasının sağlanmasına yönelik faaliyetleri kapsayan ve özellikle yapay solunum cihazı başta olmak üzere  her türlü cihaz ve teknolojiyi kullanan bilgi ve yetenekleri buna uygun doktor ve hemşirelerin bulunduğu özel bir ünitedir.

Cerrahi yoğun bakım ünitemiz 11 yatak kapasiteli olup son teknolojik cihazlarla donatılmış(ventilatör,perfuzor,monitor,defibrilatör,ısıtma ve soğutma cihazları vb.) uzman kadrosu ile birlikte 24 saat kesintisiz sağlık hizmeti vermektedir.Hastalarımızın 24 saat takip altında olup; bakım ve tedavileri deneyimli yoğun bakım hemşireleri ve yardımcı personeller tarafından sürdürülmektedir.

 Cerrahi yoğun bakım ünitesine hasta sağlığı açısından içeriye hasta yakını alınmamaktadır.

 Hastanızın tüm vücut gereksinimleri yoğun bakım ekibi tarafından desteklenmektedir.

 Solunum:Kendi solunumu yeterli olan hastalara oksijen maskesi ile oksijen desteği sağlanır.Solunumu yeterli olmayan hastalar da solunum cihazına bağlanmaktadır.Hasta solunumu yeterli oluncaya kadar makineye bağlı kalir.

Beslenme:Hastalarımızın çoğu ağız yoluyla beslenmektedir.Burunlarından biri boru (nazogastrik sonda)takılır ve bununla özel zenginleştirilmiş gıdalar verilerek beslenir.Bu şekilde beslenemeyecek hastalarımıza ise damar serum vererek beslemekteyiz.

Hijyen(Temizlik):Hemşirelerimiz ve yardımcı personellerimiz tarafından hastanızın genel beden temizliği yapılmaktadır.Hastalarımıza günde 2 defa vücut banyosu (silerek),ağız,göz ve yüz bakımları,saç banyoları,erkek hastaların tıraşları yapılmaktadır.

Tuvalet:İdrar miktarı, hastalarımızın durumunu değerlendirebilmek açısından bizim için önemlidir.

Bu nedenle, hastalarımızın hepsinde idrar sondası takılır.Gaita ise sürgü veya hasta altı bezi ile alınır.

Hasta Yakınlarının Bilmesi Gerekenler

Cerrahi Yoğun Bakım alınan hastanın yakınına;hastanın durumu,öntanısı,yapılması planlanan işlemler ve oluşabilecek sonuçlarıyla ilgili bilgi o andaki sorumlu doktor tarafından verilir.

Cerrahi takip edilmekte olan tüm hastalar hakkında,hasta yakınlarıyla hasta bekleme salonundaki bulunan görüşme odasında haftanın her günü 13:00 / 13:30 saatleri arasında yapılmaktadır.

Hastanın takiplerinde beklenen ya da beklenmedik olumsuz bir durum gelişmesi halinde hasta yakınlarının bıraktıkları telefon numaralarından ulaşılarak bilgilendirme yapılır.

Hasta servise geçeceği zaman hasta yakınlarına ulaşılarak bilgi verilir.

Hastanın başka bir bölüm / branş veya başka bir hastaneye yönlendirilmesi durumunda hasta yakınlarına bilgi verilir.

Cerrahi yoğun bakımda yatan hastaları enfeksiyondan koruyabilmek amacıyla rutin hasta ziyaretleri yoktur.

Doktorlarımızın iş yoğunluğunu da düşünerek,hasta hakkında düzenli bilgi akışının sağlanabilmesi için hastanın yakınları arasında birinci derece akrabalık ilişkisi bulunan yalnızca bir veya iki kişinin doktor ile irtibatta olması gerekir. 


  • ceryb1.jpg
  • ceryb2.jpg